Harcsa horgászat
(A harcsázással kapcsolatban ajánlom: Koós Ferenc A harcsázás rejtelmei című DVD sorozatát! Nagyon jól taglalja a különböző évszakokban legjobban használható módszereket, és csalikat, harcsa keresés folyamatát...stb.)
Hol keressük: A harcsa nagyobb folyóink és tavaink ragadozóhala. Nappal búvóhelyén fekszik, inkább éjszaka aktív. Búvóhelyül előszeretettel választ nagyobb gödröket, mélyedéseket, vízinövények alatt, vagy bedőlt fák alatt. Éjszaka kihúzódik egészen a part széléig a "bandázó" kishalak után. Ívási időszakban nagyobb bedőlt fák mellett, gyökerekkel benőtt partoldalon tartózkodik, és erőteljesen védi ikráit (ha ilyenkor megtaláljuk a helyét eredményesen kísérletezhetünk a megfogásával, mivel ilyenkor nem csak akkor eszik ha éhes, hanem fészke védelmében ráront mindenre ami azt megközelíti).
Kapási idők: Mivel a harcsa éjjeli ragadozó, a kapást főleg ebben a napszakban várhatjuk, de az időjárás alakulása ebbe is beleszólhat. Elsősorban a nyáron kitörő zivatarok előtt fokozódik az aktivitása, ingerlékennyé válik, állandó mozgásban van, szinte mindennek odavág ami elékerül. Ilyenkor érdemes pergetni! Ha napközben van zivatar, akkor a vihar elcsitulása után már nem nagyon mozog. Sötétedés után 1 órával már érdemes bevetni a horgot, de ha éjfél után 1-1,5 órával még nincs kapásunk, nyugodtan pakolhatunk. Jók lehetnek a napfelkelte előtti órák is, a harcsa gyakorta ilyenkor is táplálkozik. Áradás előtt is fokozódik a kapókedve, az áradás alatt végig ugyanolyan eredményesen fogható, az ár levonulása után visszahúzódika mélyebb vizekre.